Skip to content

    Announcements

    Exciting News for WebMD Members!

    We've been busy behind the scenes building new message boards for you. You'll have new and easier ways to find messages, connect with others, and share your stories.

    And, this will all be available on your smartphone or other mobile device!

    What Do You Need to Do?

    The message board you're used to will be closing in the coming weeks. While many of your boards will be making the move to our new home, your posts will not. Want to keep a discussion going? Save posts you want to continue (this includes your member profile story), so that you can re-post them in the new message boards.

    Keep an eye here and on your email inbox, we'll be back in touch soon to give you all the information you need!


    Yours in health,
    WebMD Message Boards Management

    Ugggg...gas prices...
    avatar
    Haylen_WebMD_Staff posted:
    It just cost me over 60 bucks to fill my tank..

    How are prices where you live?

    H
    Reply
     
    avatar
    sarah0323 responded:
    It is 3.59 a gallon. Takes about $75.00 to fill up my tank. My SO's truck I can't remember the last time we filled it up. It would probably be close to $150.00 to fill it up.
    Me 33, DD - O 12, DS1 -J 7, DS2 - Cr 6, DS3 - Co 4, DD2 - E (11/10)
     
    avatar
    Haylen_WebMD_Staff replied to sarah0323's response:
    And the grocery prices are up as well...I can usually get out of Trader Joe's for under $100. Not today! And I bought all the same stuff...
     
    avatar
    VicsEandJ responded:
    I'm not 100% sure since I don't have a car, but I think I heard on the news that NYC's are apporaching (or over??) $4.00 per gallon. Crazy.

    But it does seem that grocery prices are going up daily!!! I always buy the same things, and every time I go to the store it costs more.
     
    avatar
    iocasta replied to VicsEandJ's response:
    We don't have a car either. On my way to picking up Levi from school, I did note gas at one station at $4.39 per gallon for the cheap stuff.
     
    avatar
    Haylen_WebMD_Staff replied to iocasta's response:
    I just heard that prices in California might go over $5.00 a gallon in the summer. Looks like the kids will get a lot less camp if gas and everything related to gas prices keeps rising.

    H
     
    avatar
    VicsEandJ replied to Haylen_WebMD_Staff's response:
    DH and I were thinking of a summer road trip, but if the gas prices stay nuts, we'll be doing a staycation. I hate traveling in the summer with everyone else anyway, it doesn't take much to talk me out of it !
     
    avatar
    cinder44 responded:
    It is 3.85 a gallon. takes about $60 weekly to fill my tank too. We have a suburban that is just for family trips & we don't usually let it get below 1/2 tank. We took as trip last weekend, we filled up on the way home & it was $114.
    Me, DH, DD(4), DS(4)
     
    avatar
    BekahS responded:
    Here in central PA it's $4.09 for the premium. I drive an Audi so I'm required to use that stuff. Grrr. I think the cheep stuff is $3.79ish. At this rate I'd be better off staying home rather than drive to work all week!
     
    avatar
    Mainemommy replied to BekahS's response:
    $3.79 for reg here but its going up $3.779 for Oil yesterday
    Steph 38 DH 42 DD 9 Asthma eczema and allergies DS 5 Eczema and milk allergy

    Backwards in High Heels
     
    avatar
    tlkittycat1968 responded:
    Where I live, the cheap stuff runs about $4.15/gallon. We used to have an SUV that required the premium and am so glad we don't have it anymore.

    I have a minivan and a few weeks ago put in $60 and still didn't fill it up.
     
    avatar
    crunk05177 replied to tlkittycat1968's response:
    Regular is at about $3.99 a gallon here on Long Island
    Me (28), DH (30), DS1 - Michael (4) and DS2 - Nathan (1 - severe peanut allergy and an egg allergy)
     
    avatar
    BekahS replied to tlkittycat1968's response:
    Yikes! I love my car but it's for sale. Next vehicle will take the lower grade gasoline. Can't wait to stop buying premium.
     
    avatar
    baby1at35 replied to BekahS's response:
    Filled up today with the cheap stuff which was $3.83
    Unreal ! I am planning a couple of drive vacations and better save up as everything is going up food prices too!
    Me (42) 2 busy boys 6 yrs and 5 yrs
     
    avatar
    ryanandleigh replied to baby1at35's response:
    Last time I looked it was $3.59 in Texas...
    Leigh, Jacen (6), Alexa (3)


    Spotlight: Member Stories

    KC~ lucky mom to DD1 (9), DS (7) and DD2 (4)

    Helpful Tips

    Glowstick bathtime!
    Go to the dollar store and buy some glowsticks, then for bathtime (after kids are safely in the tub) dim the lights and have a glowing ... More
    Was this Helpful?
    24 of 39 found this helpful

    Report Problems With Your Medications to the FDA

    FDAYou are encouraged to report negative side effects of prescription drugs to the FDA. Visit the FDA MedWatch website or call 1-800-FDA-1088.